Alkalmazásának egyik kiemelt fontosságú területe az alvászavarok, szorongás és az idegesség, illetve légzőszervi bántalmak kezelésére, amelyeknél aromalámpából elpárologtatva, vagy alvópárnák, masszázs- és fürdőolajok, ill. fürdősók alkotórészeként kerülhet felhasználásra. Antiszeptikus tulajdonságának köszönhetően alkalmas a levegő fertőtlenítésére, ami a téli időszakban kifejezetten hasznos az otthonokban.
A levendulában mintegy 150 olyan vegyületet találhatunk, amelyek kedvező hatással lehetnek a szervezetünkre. Ezek például gomba- és mikrobaellenesek, görcsoldó, antiszeptikus, nyugtató, fájdalomcsillapító, érzéstelenítő hatásúak. A levendula emellett a depresszió tüneteit is képes lehet enyhíteni.
Idegnyugtató és fájdalomcsillapító hatásait érdemes kihasználnunk akkor, ha gyakran fáj a fejünk. A levendula a görcsösen megfeszülő izmokat is képes ellazítani, ami szintén enyhíti a fájdalmat (a fejfájást sokszor vissza lehet vezetni a nyak, illetve a vállak izomgörcséhez, izomfáradtságához). Tegyünk három csepp levendula illóolajat egy evőkanál olívaolajba, és ezzel masszírozzuk meg a halántékot, a homlokot, illetve a nyak hátsó részét.
Illóolaja nagyon jót tesz a bőrnek is, többek között nyugtathatja a viszkető, irritált bőrt, gyógyíthatja a kisebb sebeket, vágásokat, horzsolásokat, emellett csökkentheti a hegek kialakulásának esélyét. Ez az illóolaj a gombás fertőzések ellen is rendkívül hatásos lehet. Keverjünk 5 csepp levendula illóolajat egy teáskanál olíva- vagy kókuszolajba, majd egy tiszta vattapamacs segítségével vigyük fel az érintett területre. Hagyjuk hatni 30 percig, majd langyos vízzel alaposan öblítsük le. Ha gombás fertőzést szeretnénk ezzel a módszerrel kezelni, naponta kétszer alkalmazzuk.
A felsőlégúti megbetegedések, az asztma, és egyéb légzőszervi problémák ellen is nagyon hatásos lehet a levendula, sőt még akkor is segítheti a légutak tisztán tartását, ha allergiás reakció miatt dugult el az orrunk. A téli időszakban a nátha, megfázás, influenza és torokgyulladás gyógyítására is alkalmazhatjuk. Keverjünk 5 csepp levendula illólajat két evőkanálnyi alapolajba (például kókusz-, olíva- vagy jojobaolajba), és ezt masszírozzuk a mellkasunkba, naponta két-három alkalommal. Gőzöléshez is használhatjuk a levendulát: tegyünk tíz csepp illóolajat egy kevés teljes tejbe, öntsük az egészet egy tál forró vízhez, majd egy törülközővel fedjük be a fejünket és hajolunk a gőz fölé. Ez rendkívül hatékonyan kitisztítja a légutakat.
A konyhában is alkalmazhatjuk a levendula illóolaját, például természetes légfrissítőként, mely segíthet elfedni a kellemetlen szagokat. Tegyünk egy tiszta befőttesüvegbe 10 dkg szódabikarbónát, tegyünk hozzá 20 csepp levendula illóolajat, majd alaposan keverjük össze. A befőttesüveget fedjük be zsírpapírral, majd villa segítségével szúrjunk bele néhány lyukat. Az üveget tartsuk a konyhában, kamrában.
A levendula illatát nem igazán kedvelik a rovarok, ezért természetes rovarriasztóként is használhatjuk, például szúnyogok, hangyák, legyek, bolhák és molylepkék ellen. A levendulával töltött zsákocskát régóta használják a ruhamolyok elleni küzdelemben, de levendulaolajat csepegtethetünk például a sarkokba is, így megakadályozhatjuk, hogy a rovarok bemásszanak a lakásunkba.
Kiszerelés: 10 ml/üveg
Felhasználási javaslat: Tegyünk 2-3 csepp levendulaolajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba és élvezzük frissítő hatását. Párologtatáshoz, levegő frissítéshez aromaterápiás céllal ajánljuk!
Illóolajok
Az ánizsolaj kellemesen édeskés illata felfrissíti a levegőt, javítja a közérzetet és a koncentrációs képességet. Aromamécseben alkalmazva enyhítheti a nátha tüneteit és felszabadíthatja a légutakat.
Illóolajok
A teafaolaj az egyik legcsodálatosabb, természetes - több mint 80 szerves alkotóelemből álló kivonat. A teafaolaj kitűnő antiszeptikum. Az Ausztrália őslakói által évezredek óta ismert teafaolaj valóságos minipatika, legyen állandó kísérője ha üdül, kirándul, sátorozik, strandol, úszik, szaunázik, szállodát, vagy idegen illemhelyet vesz igénybe.
Illóolajok
Friss, tiszta, élénk illata fokozza az éberséget, és segíti a koncentrációt. Különböző légúti megbetegedések esetén kedvező hatással bír.
Illóolajok
A ciprus illóolajat a ciprusfafélék családjába tartozó, a Földközi-tenger környékén elterjedt ciprusfa pikkelyleveles hajtásaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki, mintegy 1-1,2%-os hozammal. A ciprusolaj halványsárga vagy enyhén zöldes színű, édeskés, a fenyőkre emlékeztetően balzsamos, de kissé füstös illatú. Az olaj illatában citromos, vagy ámbrára emlékeztető mellékillat is felfedezhető.